Proč je dobré provádět měření pH v bazénu

Asi každý, kdo má zahradu, má také bazén. Nezáleží na tom, zda pouze menší nafukovací, nebo větší zapuštěný. Všichni se každopádně shodneme, že zvláště v létě představuje nedocenitelného pomocníka v boji s vedrem.

Aby však mohl tuto svou funkci plnit, je nutné se o něj pečlivě starat. A jednou z věcí, na které si musíme dávat pozor, je i kvalita vody. Koneckonců právě na ní závisí, zda jej budeme moci používat. A ačkoliv řasy jsou největší producenti kyslíku na planetě, rozhodně znemožňují koupání – tedy pokud nemilujete ekzémy a jiné kožní problémy.

bazen2

Abychom znečištění řasami a sinicemi předešli, používáme několik metod kontroly kvality. Jednou z nich je i měření pH v bazénu Chlorito. Díky tomu zjistíme, zda voda není příliš kyselá či zásaditá pro to, abychom se tam mohli koupat.

Jak tento údaj ale zjišťujeme? Dříve bylo nutné volat odborníka, který nám jej změřil. Dnes jsou snadno k dostání domácí testery. Najdeme je skoro v každém obchodě. Je jich několik druhů, takže si můžeme vybrat, který nám bude vyhovovat.

Jedním z nich je ten, který pracuje na principu lakmusového papírku – strčíte jej do vody a podle toho, jak se papírek zbarví, uvidíte po porovnání se stupnicí, jaká je hodnota. Druhým, používanějším typem, je chemický. Ten funguje tak, že do malého množství vody, kterou naberete z bazénu do čisté nádobky, nakapete několik kapiček speciální chemikálie. Voda se po chvilce zbarví a podle jejího zbarvení určíte (opět porovnáním se stupnicí), jaké pH vlastně má.

bazen6

Je samozřejmé, že na základě dosažených výsledků jej můžete upravit. Prodávají se chemikálie, které pH upravují, buď kyselost zvyšují, nebo snižují. Jsou určeny speciálně pro bazény a v takové koncentraci, v jaké je tam budete dávat, jsou pro lidi bezpečné.

Je tedy dobré vědět, jakou úroveň tam máte. Přeci jen, asi nikdo z nás se nechce koupat v kyselině či zásadě, že?