Co preferujete při výběru žárovek H4

Každý z nás, kdo usedáme za volant osobního nebo nákladního automobilu, má odlišný názor na žárovky do předních světlometů. Preference se odlišují mnohdy velice zásadně a této skutečnosti jsou si výrobci světelných zdrojů dobře vědomi. Současný sortiment se proto dělí do třech základních kategorií

provoz na osvětlené silnici

Střední cesta

Nejlevnější výrobky, od nichž nelze očekávat žádné zázraky, ale zároveň splňují běžný standard, který je podmínkou pro udělení homologace a certifikátu pro používání zdroje v silničním provozu. Cena je opravdu velmi nízká, ale k bezpečnému provozu příliš nepřispívají. Vydávají poměrně teplý odstín bílého světla, což zvyšuje únavu, a délka světelného kuželu a množství světla není pro mezní vypjaté situace v současném provozu dostačující.
městský provoz

Preference životnosti

Tyto výrobky jsou konstruovány tak, aby odolávaly dlouhodobému působení tepla uvnitř reflektoru. Vlákno i plynová náplň uvnitř trubice pracují spolehlivě po dobu několika let, např. Osram u svých produktů Ultra Life garantuje záruku po dobu 4 let. Tyto produkty uvítají zejména profesionální řidiči a majitelé autodopravy a přepravních služeb, kde příliš častá výměna žárovek H4 představuje zvýšené provozní náklady.
jedoucí osvětlené auto

Zaměřené na výkon a světelné parametry

Větší množství vydávaného světla, nadstandardně dlouhý světelný kužel, chladnější barevný odstín a lépe osvětlená pravá krajnice jsou hlavní důvody, proč se tyto modely zrodily, a proč jsou také již několik let nejprodávanějšími typy. Mezi nimi stále dominuje výrobce Philips a Osram, např. výrobek s názvem Osram Night Breaker Laser je nejprodávanější v České republice a nabízí až o 130 procent více světla ve srovnání s obyčejnou halogenovou autožárovkou. Vyhledávaná je i produktová řada Cool Blue Intense, která se zaměřila na chladný odstín bílého světla, a tím přispívá k většímu jízdnímu komfortu. Bohužel se lepší světelné parametry projeví na zkrácené životnosti, což je ovšem přirozená fyzikální zákonitost.