Jak si během studia zvýšit svoji zaměstnavatelnost?

Studium na vysoké škole nemusí být jeden velký mejdan. Krom večerních sedánků se vám budou vědomosti nabyté na vysoké škole hodit při hledání zaměstnání. Jak šanci na práci snů ještě zvýšit?

brýle na čtení

·         Specializujte se

Většina oborů má své podobory a specializace. U některých oborů se tyto specializace dělí již během studia, jiné obory jsou čistě obecné a specializace se příliš neřeší. Pokud se vás týká ten druhý případ, pak je dobré se specializovat za pomocí předmětu z výběru. Takzvané předměty B a C, které jsou volitelné jsou určené přesně k tomuto účelu. Snažte se prostě o tom vašem vysněném specializovaném oboru zjistit co nejvíce a studovat jej, jak to jenom jde.

·         Témata prací

Ke specializaci vám také pomohou témata prací. Jakmile budete psát nějaké seminárky, pak se klidně zaměřte na to vaše srdcové téma ze všech možných stran. Pomůže vám to při orientaci v oboru, ale také vám to rozšíří obzory, narazíte totiž na spoustu věcí, které vám vyučující neřeknou.

·         Přednášky a konference

Přednášky hostů z jiných univerzit či ze zahraničí jsou na univerzitách velice časté a oblíbené. Je totiž dobré si poslechnout i názor na tématiku od jiných lidí. Je důležité se na těchto přednáškách a konferencích nejen zúčastnit ale také se zapojit, doptávat se na to, co chcete slyšet, co potřebujte vědět. Máte spoustu možností se dozvědět hodně nových věcí z praxe, které se vám budou hodit. Vědomosti můžete zužitkovat třeba v motivačním dopise, kam můžete napsat, co vás inspirovalo právě pro studium a práci v tomto oboru.
muž před nástěnkou

·         Závěrečná práce

Závěrečné práce jsou především o výzkumu v daném oboru. Zkuste přijít na téma, které ještě není zpracované a hodilo by se vašemu vysněnému zaměstnavateli. Novými poznatky můžete udělat dojem, můžete zaměstnavateli také poskytnou zpětnou vazbu a nebo mu dokonce pomoci s prací.