Když je tu nekonečná smyčka

České zemědělství se dlouhou dobu muselo potýkat se snad největší krizí od minulých dob mandelinky bramborové – velká zastaralost a neefektivita, kterou oplývalo. A nejhorší je to, že ani evropské dotace nestačí zachránit český průmysl, protože ten, namísto, aby inovoval a podnikal a snažil se vyrovnat, jenom bezduše čerpá a čerpá bez žádného smyslu – stává se tak pomalu více závislým na zahraničních penězích. Do toho musí čelit silné zahraniční konkurenci, například Polsku, kde je zemědělství dotováno v daleko větší míře a také je na úplně jiné úrovni – doslova táhne celou ekonomiku, zatímco u nás má funkci spíše toho, do čeho nikdo nechce. Malé podniky a farmy průmysl nezachrání.
 pěstování tabáku

Montovna aut

Není to špatně, že jsme montovna aut, to vůbec ne, neboť právě automobilový průmysl je největší zaměstnavatel v České republice. OD světových značek i po ty české, všechno se vyrábí a montuje u nás. Co je však problémem je jistá nenasytnost zahraničních firem a pasivita české veřejnosti, která se spokojí s málem a myslí si, jak je to hodně, přitom v zahraničí za stejnou práci lidé dostanou mnohdy čtyřnásobek nebo trojnásobek. Čím to je? Hlavně je to způsobeno neinformovaností a nedostatečnou pákou ze strany politické scény.
průmyslové město

Česká republika je tak ve smyčce, kdy je chorobně závislá na zahraničních společnostech, které v České republice otáčejí miliardové zisky, a zároveň trpí nemocí duševně chorého strachu, že všechen tento zahraniční kapitál se při nejmenší pohrůžce sbalí a odejde někam jinam. Na českém trhu, nejen pracovním, by tak vznikla nepřekonatelná bublina, která by uvrhla společnost minimálně o desítky let dozadu, protože tak náhlý pokles zaměstnanosti by nestačil pokrýt ani stát.
 větrný park

CO za tím stojí?

Kromě velké neaktivnosti politiků, kteří se nechtějí kvůli voličům šťourat v těchto velmi palčivých tématech, je to také i neúnosné a neefektivní hospodaření s evropskými dotacemi a malé vůli cokoliv měnit ze strany pracujících. Protože jen si to představte, s průměrným českým platem, když vám nabídne zahraniční firma, ať jdete pracovat za 30 tisíc měsíčně, tak ani nečekáte a kýváte. Jenže tahle firma za stejnou práci zaplatí v zahraničí klidně i 2x tolik a to je ten největší problém = velmi nízké mzdy a nedostatek jakékoliv iniciativy ji změnit.