Pokud vám sluneční paprsky mají přinášet radost a pohodu, musíte to s nimi „umět“. A zdaleka nejde jen o chytání bronzu na pláži…
Přidejte si betakaroten
Připravte se na slunce a zvyšte příjem betakarotenu. Je zdrojem vitaminu A, důležitého antioxidantu, který zlepšuje odolnost kůže a chrání buňky před poškozením. Ideální je v přírodní podobě, najdete ho hlavně ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině a tmavě zelené zelenině (například v mrkvi, rajčatech, paprice, mangu, brokolici a špenátu, ale i ve vejcích nebo rybím tuku). Případně si betakaroten zakupte v lékárně jako doplněk stravy. Ale nezapomínejte, že samotný betakaroten vás před spálením pokožky rozhodně neochrání! Pokud se nebudete opalovat rozumně , můžete si tím velmi ublížit.
Zapomeňte na solárko
Pokud si během zimy neodpustíte návštěvu solária (která ovšem na zdraví pokožce nepřidá), v době slunečných letních dní s ním rozhodně skončete. Kombinace slunce a umělého záření v soláriích jednou z nejhorších věcí, které své kůži můžete udělat.
Správný faktor? Záleží na vašem fototypu
V našich podmínkách poskytuje zdravé kůži dostatečnou ochranu faktor SPF 20-30, v závislosti na vašem fototypu. Během pobytu u moře, vysoko v horách nebo při kožních problémech vybírejte krémy s ochranným faktorem od 30 výše.
FOTOTYP 1
Máte velmi bledou, citlivou pokožkou a světlé nebo rezavé vlasy? Vaše přirozená ochrana těla proti UV záření funguje jen 5-10 minut. Používat byste měli prostředky s ochranným faktorem 50 (30 je nezbytné minimum). Přímému slunci byste se i tak měli spíše vyhýbat.
FOTOTYP 2
Máte-li světlou pokožku, blond nebo světle hnědé vlasy, na slunci bez ochrany byste měli být jen 10-20 minut, vhodný ochranný faktor pro vás je 20, u moře a na horách ho pak určitě navyšte nejméně na 30.
FOTOTYP 3
Patříte k brunetům, opalujete se poměrně rychle a dobronzova a málokdy se spálíte? Vaše přirozená ochrana funguje asi 15-20 minut a stačí vám ochranný faktor 10 až 15, u moře a na horách 25 až 30.
FOTOTYP 4
Jste černovlasí majitelé snědé pokožky, která se prakticky nikdy nespálí a na slunci rychle hnědne? Slunce snesete 20-30 minut a stačí vám krémy s faktorem 10, u moře a na horách 15.
V poledne ani krém nepomůže
V době největší intenzity slunečního záření, mezi 10 až 15 hodinou, se slunci vyhýbejte. Děti do jednoho roku slunci vůbec nevystavujte.
Zklidněte pokožku
I když nejste spálení, potřebuje vaše pokožka po pobytu na slunci zklidnit a obnovit vlhkost. Po každém slunění proto použijte speciální přípravky určené k péči po opalování, které podporují tvorbu zdravých kožních buněk, kůži hydratují, regenerují a působí protizánětlivě. Následky spálení pak zmírní produkty s obsahem zklidňujících a hojivých látek, jako jsou například panthenol nebo vitaminy E a C.