Klenot z vlny v domě

Perský koberec je vždy jedinečný originál. Je samozřejmě dražší, ale jde jistě o dobře uloženou investici. Je ovšem možné zakoupit i malý a méně nákladný kousek. I takový může našemu interiéru dodat jedinečnou atmosféru.

 perský koberec

Nákup v ověřeném obchodě

„Peršan“ se rozhodně vyplatí pořizovat jen ve specializovaném ověřeném obchodě. V takovém najdeme odborníky schopné nám při výběru dobře poradit. Pomůže vybrat z klasických i moderních variant. Nebojíme se ani kombinace klasického koberce s moderním interiérem. Může to být velice dobrá volba. Myslíme stále na to, jak daný koberec „zapadne“ do určité místnosti, jak bude s ostatním jejím vybavením ladit. Na závěrečném dojmu se někdy hodně podílí také specifické světelné podmínky pokoje.

 

Nákup přírodní kvality

Výrobci těchto koberců používali již od pradávna k jejich výrobě vysoce kvalitní přírodní vlákna. Z ovčí vlny, kozí kašmírské vlny, srsti velbloudů, bavlny, hedvábí, lnu i konopí či juty. Do osnovy se používá hlavně bavlna, protože je materiálem dostatečně tvárným. Nomádi k tomuto účelu využívali pro ně dostupnější velbloudí srst. Kvalita koberců je posuzována podle počtu uzlíků na jejich čtvereční metr. Ty nejluxusnější mají v jednom metru čtverečním okolo 800 000 uzlíků. “Peršany“ té nejvyšší kvality vyrábí v Íránu z ovčí vlny a hedvábí.

 koberce v jídelně

Pozor na správnou údržbu!

Aby nám perský koberec zkrášloval domov co nejdéle, musíme o něj vhodně pečovat. Základní spočívá v pravidelném vysávání, jako je tomu i u jiných koberců. Doporučováno je 1 x týdně. Na tyto koberce ale nepoužíváme u vysavačů rotační kartáče a klepače. Mohlo by dojít k jejich poškození, vytrhávání vláken ovčí vlny. Ovčí vlna obsahuje lanolin, který obaluje a ochraňuje její vlákna. Díky tomu koberce z tohoto materiálu špatně přijímají tekutiny. Ale pokud je polijeme, přesto tekutinu odstraníme co nejrychleji. Předejdeme vzniku skvrn. K tomuto úklidu se nejlépe hodí bavlněná utěrka. K čištění používáme pouze přípravky, které jejich výrobci na tyto koberce doporučují. Pokud je znečištění větší, necháme raději odborníkům.