Jedno dítě a více dětí – nesrovnatelný pojem


Mnoho rodičů nemůže pochopit to, jak si jiní rodiče jednoho dítěte můžou stěžovat na to, jak je to nesmírně náročné a vyčerpávající, postarat se den co noc o jeho potřeby a zvládat jeho výchovu na jedničku. Jsou to převážně rodiny, které mají doma více dětí a jsou prakticky v jednom kolotoči toho, komu vyhovět co nejdříve a zabezpečit to, aby byly všechny spokojené.
Znamená to, že je nesmírný rozdíl v tom, mít pouze jedno dítě a naopak – dům plný dětí v různém věku?
rodina na lavičce

Jedno dítě – malá starost, více dětí – blázinec?

Rodiče jednoho potomka žijí jejich rodinný život s tím, že je jejich dítě první zkušeností a velkou zodpovědností, která jim změnila život. Je tedy jasné, že si v mnoha situacích ještě neumějí poradit a někdy jejich výsledky pramení z toho, že vše, co udělají je pokus, který buďto vyjde nebo nikoli.
rodiče s dcerou

1.    A i proto, že k žádnému dítěti není bohužel příručka o tom, jak se má vychovávat a naučit ho všemu, co potřebuje, cítí velký tlak vůči sobě, aby nikde neselhali. Jejich požadavky na výchovu a potřeby dítěte jsou tedy značně vyšší než u rodin s více dětmi najednou. A ti, kteří mají doma den co den nekončící blázinec s větším počtem potomků, nad tím nikdy nepřestanou kroutit hlavou.
2.    Pravda je taková, že soužití s několika dětmi v domácnosti přijme rodiče k tomu, aby se změnili jejich priority a rovněž i nároky na to, aby bylo všechno perfektní.Vytížení rodiče dobře vědí, že je potřeba dát jejich ratolestem základy – v podobě jídla, domácí pohody a času, který si rozdělí pro každého zvlášť. Rovněž se naučí lépe si organizovat den a v jeho průběhu nemají čas na přemýšlení o tom, jestli udělali něco správně nebo špatně. Prioritou je udělat maximum toho, co je v jejich silách a nesoustředit se na zbytečnosti a malichernosti, které trápí většinou rodiny s jedním dítětem.
Není totiž čas ztrácet chvíle s tím, že budete řešit každou maličkost, ale naopak zařadit tempo, které vás přinutí stíhat a zvládat více úkonů najednou a postarat se o to, aby bylo každé dítě v domě spokojené.

Není nutné to srovnávat

Opravdu není zapotřebí, aby se srovnávala rodina s jedním potomkem s tou, která jich má více.Vše totiž funguje pouze tak, jak si to členové domácnosti zařídí, bez ohledu na počet malých nožiček, které jim doma běhají.
S počtem dětí klesají nejen nároky, ale i obavy z toho, jestli děláte všechno bezchybně a tak, aby dítě nestrádalo. Podstatné je to, abyste si našli správný režim a tempo, které budete stíhat.