Operace Barbarosa – pochod na východ

Jednou z kapitol druhé světové války je útok nacistického Německa na Sovětský svaz. Ten byl naplánován na červen 1941. Dva roky před tím, aby svého soka udržel v blažené nevědomosti, uzavřel Hitler se Stalinem (resp. jejich ministři Ribbentrop a Molotv) pak o neútočení. Hitler tak získal čas na dobytí Francie a sešikování svých armád na hranici se SSSR, která ležela v dnešním Polsku (to si rozdělili se Stalinem již v roce 1939).
hračka tank

Skupiny armád

Fronta na východě byla rozsáhlá již od samého začátku. Německý útok se měl zastavit na spojnici měst Astrachaň (pobřeží Kaspického moře) a Archangelsk (přístav na severu Ruska). Koncová hranice tak měla délku cca 2 200 km. K tomu, aby mohl wehrmacht (německá armáda) postupovat efektivně, muselo vrchní velení operace Barbarosa (krycí název) rozdělit své armády na tři skupiny – Sever (cíl Leningrad), Střed (cíl Moskva) a Jih (cíl Kyjev).
kanón u ruiny

Taktika a první měsíce

Němci využili svou slavnou taktiku blitzkriegu – bleskové války. Ta se jim osvědčila při dobytí Polska a Francie. Spočívala v nasazení těžkých motorizovaných obrněných divizí, jejichž základ tvořily tanky, obrněné transportéry a letecká podpora. Ty měly za úkol rychle smést nepřítele a připravit půdu pro pěší jednotky. Letecká podpora hrála veledůležitou roli. V prvních hodinách konfliktu dokázala zcela překvapit sovětská letiště a sestřelit letadla protivníka, ještě než stačila vzlétnout. A protože sovětské tanky neznamenaly větší překážku, nic nebránilo tankovým divizím nacistů postupovat rychle vpřed. Již v prosinci byli Němci před Moskvou, ale kvůli počasí a ruské zimě zastavili svůj útok.
cesta pro lyžaře

Obrat

Rychlý postup zpomalila zima. Tanky nemohli efektivně bojovat, vojáci neměli zimní výbavu. Obrat začal po bitvě o Stalingrad, kde se Sověti ubránili velké přesile 6. německé armády, kterou nakonec obklíčili a zajali. Němci museli ustupovat. Naději chtěli vykřesat v tankové bitvě u Kurska, ale Sověti zde nasadili moderní tanky a díky přesile německý protiútok zastavili. Od té doby se na všech frontách německé síly setkávaly s porážkami. Definitivní konec nadějí nastal v roce 1944 po vylodění Spojenců v Normadii. Sověti se zastavili až v Berlíně.