Skrytý únik vody
O některém úniku vody se nemusíte vůbec dozvědět přímou cestou. Jsou to např. případy, kdy voda protéká skrze prasklou armaturu nebo těsnění v místech, kam příliš často nechodíte, anebo se nachází tam, kde voda protéká přímo do země, a může vás zmást vyšší vlhkost zdiva, která vám připadá normální, zvláště v zimních měsících nebo za deštivého počasí. O úniku se pak dozvíte třeba z vyúčtování spotřeby vody, takže začnete pátrat, kde by mohl být problém.
Jestliže se jedná o prasklinu někde ve zdi, a voda uniká jen malou tryskou, může voda postupně vyplnit obrovský kus zdiva, a vám se pak obtížně dohledává, kde přesně se prasklina nachází. Pokud nezachytíte únik v jeho prvopočátku, v podstatě byste museli odkrýt velkou plochu omítky, abyste místo úniku našli, ale toto už dnes naštěstí není třeba. Existují totiž metody, jimiž se unikající voda dá snadno vyhledat. Jsou to např. poslechové tyče Hykron nebo formovací plyn.
Únik vody v koupelně nebo v prádelně
Voda vám může unikat i v místech, která jsou odkrytá, a viditelná, ale nevyužíváte tyto prostory tak často, takže se může stát, že tudy vyplavíte sousedy pod vámi, nebo ve vlastním domě vyplavíte sklep. Jsou to třeba případy závady na ventilu u pračky, prasklina v těsnění pod vanou, únik vody ve stoupačce vašeho bytu ve vícepodlažním domě atp. Pro tyto účely existují detektory úniku vody, jsou to jednoduchá zařízení, která pracují na principu spínání kontaktů při doteku na vodní hladinu. Detektor se položí na podlahu do míst, kam často nevstupujete, např. do stoupačky nebo za pračku či pod vanu, a v případě unikající vody vás na ni upozorní akustickým signálem. Jednoduché detektory jsou velmi levné, pořídíte je za pár stovek, ty složitější, které vám např. oznámí únik vody na mobilní telefon přes Wi-Fi, jsou pochopitelně dražší.